Czym uprawić ściernisko?

Czym uprawić ściernisko?

Prawidłowo wykonana podorywka jest zabiegiem niezwykle korzystnym. Z jednej strony poprawia strukturę gleby oraz stosunki wodne, ograniczając podsiąkanie wody i jej parowanie, z drugiej zaś zapewnia dobre warunki do kiełkowania nasion chwastów. Ponadto zabieg ten, jeśli jest wykonywany za pomocą kultywatora, zapewnia znacznie bardziej dokładne wymieszanie z glebą resztek pożniwnych oraz niższe zużycie paliwa niż w przypadku użycia pługa podorywkowego.

Dlatego czeska firma STROM, która specjalizuje się w wytwarzaniu wysokiej jakości narzędzi uprawowych, ma w swojej ofercie uniwersalne kultywatory serii ECOLAND, przeznaczone zarówno do wykonywania podorywki, jak i głębszego, intensywnego spulchniania gleby, połączonego z intensywnym mieszaniem resztek pożniwnych. Kultywatory ECOLAND występują w dwóch wersjach: wyposażony w 3 rzędy zębów ECOLAND EN o szerokości roboczej 3 i 3,5 m, przystosowany do współpracy z ciągnikami o mocy już od 120 KM, oraz 4-rzędowy ECOLAND EO o szerokości od 4 do 6 m.

Intensywne spulchnianie

Głównym elementem roboczym kultywatorów ECOLAND są zęby wyposażone w bezobsługowe sprężynowe zabezpieczenie NON-STOP, zakończone jednym z trzech dostępnych typów lemieszy. Zależnie od warunków pracy oraz przewidywanego efektu, spulchnianie można wykonywać za pomocą pięciu rodzajów lemieszy roboczych, w tym m.in. dłut o szerokości 60 lub 100 mm, które efektywnie mieszają z ziemią resztki pożniwne, lub za pomocą gęsiostopek, podcinających glebę na całej szerokości pracy. Agregatem ECOLAND można wykonać zarówno płytką podorywkę, jak i głębokie spulchnianie gleby do głębokości aż 35 cm, zastępując nawet orkę. Aby po przejeździe agregatu powierzchnia pola pozostała równa, zwłaszcza po uprawie na dużej głębokości roboczej, za rzędami zębów zamontowane zostały tarcze wyrównujące.

Czym uprawić ściernisko?
3-rzędowy kultywator ECOLAND EN o szerokości roboczej 3 i 3,5 m

Na koniec zagęścić

Zabieg spulchniania gleby agregatem ECOLAND dopełnia umieszczony w tylnej jego części wał zagęszczający. W zależności od rodzaju gleb występujących na terenie gospodarstwa do wyboru jest jeden z pięciu wałów. Podczas gdy na glebach lekkich i wilgotnych najlepiej sprawdza się potężny gumowy wał Gumipacker, bardziej intensywne kruszenie brył zapewnia cięższy wał segmentowy, pierścieniowy V-ring, czy najlżejszy z nich, wał rurowy o nacisku równym 110 kg przypadającym na każdy metr szerokości roboczej agregatu. Uniwersalne zastosowanie ma także wykonany z twardej gumy wał Roadpacker o masie 193 kg/m.

Czym uprawić ściernisko?
4-rzędowy kultywator ECOLAND EO o szerokości roboczej od 4 do 6 m

Zawieszany lub półzawieszany

Kultywator Ecoland EN ma 3 rzędy zębów, dzięki czemu ma nie tylko mniejszą masę, ale też bardziej kompaktową budowę niż wersja EO. Niezwykle praktyczną cechą tej maszyny i zarazem największą zaletą jest unikatowy, zdejmowany dyszel, który pozwala pracować zarówno w kombinacji zawieszanej na tylnym TUZ ciągnika, gwarantującej wysoką zwrotność zestawu i łatwość manewrowania, jak i półzawieszanej, pozwalającej na pracę lżejszym ciągnikiem. Agregat opiera się wtedy na gumowym wale Roadpacker, pełniącym jednocześnie rolę wału zagęszczającego i transportowego. ECOLAND EO, z racji większej szerokości, jest składany hydraulicznie, dzięki czemu możliwy jest dojazd drogami publicznymi do pól oddalonych od gospodarstwa. W utrzymaniu jednakowej głębokości roboczej pomagają koła podporowe. Bezpieczeństwo podczas transportu zapewniają osłony zębów oraz oświetlenie drogowe, a na życzenie maszyna może zostać wyposażona w układ hamulcowy. Ponadto ECOLAND EO wyposażony jest w podwójną centralną ramę, która zwiększa wytrzymałość urządzenia.

Niskie koszty eksploatacji w połączeniu z doskonałą jakością wykonywania zabiegów uprawowych sprawiają, że maszyny firmy Strom są chętnie wybierane przez rolników, a szerokie spektrum zastosowań, od płytkiej uprawy pożniwnej po głęboką uprawę, będącą alternatywą dla orki, pozwala na dobre wykorzystanie sprzętu niemal przez cały rok.