Obora ze ścian prefabrykowanych

Dwunastego grudnia gościliśmy z wizytą u pana Andrzeja Szymańskiego w Szkocji w powiecie suwalskim. Pomimo zimowej pory prace przy budowie nowej obory w pełnym toku. Na placu budowy powstaje obora w nowej na polskim rynku budownictwa rolniczego technologii ścian prefabrykowanych.

Inwestor Pan Andrzej Szymański z dumą prezentuje swoją oborę. Takiej jak ta nie ma nikt w okolicy. Obora wykonana została z gotowych, prefabrykowanych elementów ściennych wprowadzonych na rynek przez znaną z budownictwa rolniczego firmę Precon Polska. Dach wykonany z płyty warstwowej na konstrukcji stalowej z dźwigarami, co sześć metrów. Krowy utrzymywane będą na rusztach. Na stanowiskach zastosowano maty legowiskowe. Oborę zaprojektowano na 54 DJP. Projekt budynku wykonała Pracownia Projektowa Jolanta i Lech Boguccy. Jeden z pierwszych obiektów w tej technologii, w Polsce północno-wschodniej, wykonała firma Szczuka.

Wielkość obory jest dość typowa, jej wymiary to 24 metry szerokości i 30 metrów długości. Ściany wykonano z segmentów o wielkości 2,80×6,00m (Rys. 1). Na ścianach szczytowych zastosowano ściany o wysokości 3m ze względu na potrzebę zamontowania wrót.

Nowa obora połączona została ze starym budynkiem inwentarskim, w którym rolnik po przeprowadzeniu bydła do nowego obiektu chce urządzić hale udojową oraz pomieszczenia socjalne.

Prefabrykowane ściany produkowane są w segmentach o wymiarach: szerokość – od 4,80 do 6,00 m; wysokość od 2,80 do 3,50 m. Waga segmentu o wielkości 2,80×6,00m z otworem okiennym to około 6,5 tony.

Producent jest w stanie wykonać ściany również o innych wymiarach. Limitem jest tu waga segmentu, bo im cięższy segment tym wyższy jest koszt jego montażu. Cechą charakterystyczną budynków wzniesionych z prefabrykowanych ścian produkowanych przez Precon Polska jest całkowity brak fundamentów. Ściany trwale mocujemy w gotowych prefabrykowanych stopach (Rys. 4) i zalewamy w nich betonem. Po mniej więcej tygodniu możemy przystąpić do układania na ścianach konstrukcji dachowej.

Ściany można stosować w dwóch systemach. Możemy je montować do postawionej wcześniej konstrukcji stalowej – wtedy ustawiamy je na istniejących już stopach betonowych konstrukcji stalowej i przymocowujemy do zewnętrznych słupów (Rys.2).

W mniejszych budynkach możemy uniknąć budowania konstrukcji ze wzglądu na zawarte już w ścianach słupy żelbetowe. Wtedy konstrukcje dachową układamy bezpośrednio na ścianach. Jednakże w takim przypadku konstrukcja ta musi zawierać w środku budynku słupy podpierające (Rys. 3).

W przekroju poprzecznym ściany widzimy, iż wykonana jest ona z betonu i styropianu. Typowy element ma grubość 26 cm. Grubość warstw kształtuje się następująco: 7 cm beton – 12 cm styropian – 7 cm beton (Rys. 1). Istnieje możliwość zastosowania, w razie potrzeby, grubszego styropianu. W styku pionowym ścian zastosowano specjalną izolacje zapobiegającą powstawaniu mostka termicznego.

Powierzchnia wewnętrzna ścian jest bardzo gładka i łatwa do utrzymania w czystości. Nie wymaga tynkowania i malowania.


O zaletach gotowych ścian rozmawiałem z kierownikiem budowy:

Jakie są zalety tych ścian w porównaniu z innymi technologiami, w których pan realizował budynki?
Na pewno szybkość wykonania.

Coś jeszcze?
Oczywiście jakość gotowej ściany. Jej nie trzeba murować, przez co jest ona na pewno dużo, dużo trwalsza. To jest główna zaleta. Zdecydowaną zaletą jest również szybkość budowy ścian budynku inwentarskiego z gotowych już elementów ściennych.

Jak długo stawiali Panowie ściany tej obory?
Jeden dzień.

Ile? Naprawdę tylko jeden dzień?
Dokładnie – 5 godzin. Najwięcej czasu zajmują prace przygotowawcze, m.in. wytyczenie poziomów i dokładne ustawienie stóp z niemal milimetrową dokładnością. Potem w ciągu jednego dnia przyjeżdża dźwig i to wszystko ustawia. Gotowe ściany ustawiamy w przygotowanych wcześniej prefabrykowanych stopach.

Obora, w której teraz stoimy gdyby była budowana w innej technologii np. tradycyjnej to jak długo by powstawała?
Budowa w metodzie tradycyjnej murowanej od momentu rozpoczęcia robót, czyli od chwili wbicia tego przysłowiowego pierwszego szpadla trwałaby około 3 miesięcy. A w przypadku ścian prefabrykowanych budowa trwa około miesiąca krócej. Gotowa ściana to wielka oszczędność czasu. Najwięcej czasu zajmuje budowa kanałów pod budynkiem. Wymusza to na nas technologia pielęgnacji materiału, z którego się je wykonuje, czyli betonu. Tu się niczego nie przyśpieszy, ale na ścianach nadrabiamy ten czas z nawiązką.

Czy sam montaż ścian należy do trudnych?
Elementy wykonane są bardzo dokładnie, więc jeżeli dobrze przeprowadzimy prace przygotowawcze, czyli prawidłowo ustawimy stopy to samo ustawianie ścian jest bajecznie proste. Ściany stawiamy w prefabrykowanych stopach, w których są ustawiane do pionu, następnie stabilizujemy je przy pomocy drewnianych klinów i zalewamy betonem.

Jakby Pan mógł to polecałby Pan dalej tę technologię?
Jak najbardziej. Najważniejszą sprawą jest to, by rolnik był zadowolony z dobrze wydanych pieniędzy.


Ściany można dostosować do wszystkich typów projektów budynków inwentarskich zarówno typowych jak i przygotowanych przez lokalnych projektantów po uprzednim przystosowaniu projektu.

Ceny ścian negocjowane są indywidualnie w zależności od wielkości budynku a co za tym idzie kształtu ściany.

MG