Występowanie wirusa Schmallenberg

Wirus Schmallenberg, nazwany tak od miasta w Niemczech, gdzie pojawił się po raz pierwszy w II połowie 2011 r. powoduje deformacje płodów owiec i bydła.

W efekcie zwierzęta rodzą się martwe lub zdychają wkrótce po porodzie. W Wielkiej Brytanii wystąpił on w hrabstwach Norfolk, Suffolk, Essex, Kent, East Sussex, West Sussex i Hertfordshire. Dotychczas pojawiał się on tylko u owiec. Ostatnio jednak wykryto go również u bydła.

Występowanie wirusa Schmallenberg powodującego deformacje i zgony jagniąt oraz cieląt wykryto dotychczas w 2360 stadach z ośmiu krajów europejskich – Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Włoch, Hiszpanii, Luksemburga i Francji.

W Niemczech ostatnio izba wyższa Parlamentu uchwaliła, że choroba ta podlega obowiązkowi zgłaszania i rejestracji każdego przypadku. Dotychczas takie zasady obowiązywały tylko we Francji i Holandii.

W Wielkiej Brytanii minister rolnictwa stwierdził, że byłoby to przedwczesne ze względu na małą wiedzę o wirusie i pociągnęłoby za sobą dodatkowe koszty. Naukowcy nie osiągnęli zgodnego stanowiska na temat przyszłego rozwoju zasięgu choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *